05 Mart 2022, 02:28 tarihinde eklendi

At Kestanesinin Faydaları Nelerdir?

At Kestanesinin Faydaları Nelerdir?

At Kestanesinin Faydaları Nelerdir?
Atkestanesinin faydaları özellikle iltihaplı eklem ağrılarında etkisini göstermektedir. Balkan ülkelerinde bulunan atkestanesi ağacının meyvesi olan bu bitki birçok derde şifa olmaktadır. Faydası1500’lu yıllardan beri bilinen atkestanesi güzellikten hastalıklara kadar pek çok alanda tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Görünüm olarak kestaneye benzeyen bu bitki kabukları, yaprakları ve içindeki meyvesi ile vitamin ve mineral deposudur. İçeriğindeki P vitamini çok az besinde bulunduğu için çok değerlidir.

Alternatif tıp, kozmetik sanayi gibi birçok sektör, atkestanesinin bu mucizevî etkisini bildiği için bolca yararlanmaktadırlar. 30 metreye kadar yükselen ağacıyla süs bitkisi amacıyla yetiştirilen bu ağaç, Osmanlı zamanında saray kadınlarının bakımı için getirilmiştir

 

At Kestanesi Bitkisi Nelere İyi Gelir?
Atkestanesi içeriğindeki apigenin ile karışıklıkların önüne geçerek cilt sarkmalarını önlemektedir. Romatizma ve iltihaplanmaya bağlı eklem ağrılarını azaltmaktadır. Göğüs bölgesine sürüldüğünde öksürüğü kesmektedir. Sürekli oturmaktan kaynaklı kılcal damar patlaması olan varisin önüne geçmektedir. Kan dolaşımını hızlandırıcı etkisinden dolayı şakak ve ayak tabanlarına sürüldüğünde sinir, stres ve baş ağrıları üzerinde oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

 

Atkestanesi faydaları bunlarla da bitmemektedir. Çünkü bu bitkiyi krem, jel, yağ ya da çay formlarında tüketme imkânı olduğu için atkestanesinin hem deride uygulanabilen hem de beden içindeki organlara ulaşabilen bir özelliği vardır. Bedeni dışarıdan ve içeriden tedavi etmek için oldukça uygun bir bitki çeşididir. Krem formu hemoroitya da mesane problemlerinden kaynaklanan kanamaları azalttığı için bu hastalar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Yağ olarak ise saç dökülmesine, cilt lekelerine, deri rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Ancak atkestanesini kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışıp onay aldıktan sonra kullanmalısınız.

 

At Kestanesi Kremi ve Çayı Nasıl Tüketilmelidir?
Atkestanesi çayını ve kremini evinizde kolaylıkla üretebilirsiniz. Bir aktardan alacağınız bu bitkiyi kabukları ve meyveleri ayrı olacak şekilde ayırıp iyice ezmelisiniz. İçindeki meyvesine eşit oranla elma sirkesi karıştırarak güneş görmeyen serin bir yerde yirmi beş gün kadar demlenmeye bırakıp krem haline getirebilirsiniz. Kabuklarını ise kantaron yağı, zeytinyağı gibi sizin seçeceğiniz yağlarla bekletip bitkinin özü olan yağını diğer yağlarla birleştirerek şifalı bir karışım elde edebilirsiniz. Atkestanesinin kabuklarını ve yapraklarını dövüp küçük parçalar haline getirdikten sonra bir fincan kaynamış suya bir çay kaşığı koyarak tüketebilirsiniz.

İçerisinde bulunan B1, C, K ve P vitaminleri, fermenteler, kalın yağ ile atkestanesinin faydaları oldukça fazladır. Ancak yanlış kullanım sonucunda zararlı olabilmektir. Yabani halde toplanan kestaneleri ham haliyle yemek insan için zehirleyici olabilir. Krem ve yağının fazla kullanılması ciltte bazı problemlere neden olabileceği gibi çayı da günde bir fincandan fazla içilmemelidir. Böbrek ve karaciğer hastaları ile hamile kadınlar tarafından tüketilmesi önerilmemektedir.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *