22 Mayıs 2021, 22:28 tarihinde eklendi

Gözlükotu nedir? Faydaları nelerdir?

Gözlükotu nedir? Faydaları nelerdir?

Diğer İsimleri : Gözotu, Euphrasia officinalis 

Botanik Bilgi : Sıracagiller familyasındandır. Meralarda ve çimenliklerde ormanların seyrek yerlerinde ve fundalıklarda yetişir. 5-20 cm. boylanabilirler. Çiçekleri alt ve üst yaprakları olmak üzere ikiye ayrılır. Yaprakları karşılıklı bir sonraki ile çapraz, yumurta şeklinde ve kenarları derin dişli ve de koyu yeşil renktedir. Yaz ortasından sonbaharın sonuna kadar çok sayıda açan mor ya da sarı lekeli beyaz küçük çiçekleri vardır. Bitki, döktüğü tohumlarıyla çoğalır.

 

 

Toplama Şekli : Göz otu Haziran’dan Ekim sonuna kadar yerden 5 cm yukarıdan kesilerek toplanır, demeti yapılır, güneşli ve havalı bir yerde kurutulur.

 

Çayının Faydaları : 

Gözlerdeki batma hissini ve ışığa karşı aşırı duyarlılığı yok eder.

Gözlerdeki akut ve kronik yangıları, göz yorulması ve benzeri rahatsızlıkları iyileştirir.

Saman nezlesi, soğuk algınlığı, öksürük ve boğaz ağrılarına iyi gelir.

Sinüzite karşı etkilidir.

Kullanım Şekli : 1 tatlı kaşığı kurumuş ot karışımı üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek 5-10 dakika demlendirilip çay hazırlanır. Günde üç kez birer bardak tüketilir.

Gözlere dıştan kompres uygulamanın faydaları :

Konjoktivitis (gözkapaklarının iç yüzeyi iltihabı) ve blefarit’te (gözkapaklarının kenar bölümleri iltihabı) iyileştirici etkisi vardır.

Kullanım Şekli :  1 tatlı kaşığı kurumuş gözlükotu karışımı yarım litre suya konulup 10 dakika süreyle kaynatılarak ağır ağır soğutulur. Hazırlanmış olan dekoksiyona pamuk batırılır, suyu hafifçe sıkılıp gözün üzerine konulur. Pamuk dekoksiyonla ıslatılarak gün içinde bir kaç defa 15'er dakika uygulanmalıdır.

Lapasının Faydaları :

Gözlükotu ciltteki yaraların iyileştirilmesinde etkilidir.

Kullanım Şekli : Bitkinin azeyken ezilmek suretiyle lapası çıkartılır yaraların üzerine konur.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *