23 Mayıs 2021, 12:08 tarihinde eklendi

Itır nedir? Faydaları nelerdir?

Itır nedir? Faydaları nelerdir?

Diğer İsimleri : Çobaniğnesi, Turnagagası, Leylekgagası, Pelargonium odoratissimum, Geranium

 

 

Botanik Bilgi : Sardunyagiller (Turnagagasıgiller) familyasındandır.  60 cm. kadar boylanabilen, kışın yapraklarını dökmeyen ama soğuğa ve özellikle dona karşı çok duyarlı çok yıllık bitkilerdir. Yuvarlak kesitli, yeşil renkli ve bol tüylü gövdeleri zamanla odunsulaşır. Derin girintili çıkıntılı, oya gibi süslü yaprakları ezildiğinde meyve, nane ya da hoş baharlı diğer kokuları salar. Açık veya koyu pembe ya da beyaz renkli hafif kokulu çiçekleri yaz mevsiminden sonbahara kadar açarlar. Bol güneşli olması koşuluyla her türlü toprakta yetişen ıtır türleri, tohumuyla ya da gövde çeliğiyle çoğaltılır.

 

Yetiştiği Yerler : Anayurdu Güney Afrika olmasına karşın, Akdeniz havzası ülkelerine çok iyi uyum sağlamışlardır. Ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgelerinde çeşitli ıtır türleri süs bitkisi olarak pek yaygındır.

Bilinen Bileşimi : Tanen, uçucu eterik yağlar, ceranin olarak acı maddeler ihtiva eder.

Faydaları :

Hazımsızlığı giderir. Sindirimi kolaylaştırır.

Mide ve bağırsaklardaki aşırı gazları söktürür.

İshali keser.

 

Kullanım Şekli : 2-5 gr. kadar kurutulmuş ıtır yaprağının üzerine 4 bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika süreyle demlendirilerek elde edilen infüzyon, günde iki-üç bardak içilebilir.

Itır çiçeği banyosu ise; egzama gibi döküntülü deri hastalıkları, ağır iyileşen yaralar, fistül, ülser ve uçuk tedavisine uygulanmaktadır. Cildin hastalıklı bölgelerine günde bir defa 20 dakika ıtır çiçeği banyosu yapılır.

Kullanım Şekli : Yaklaşık bir avuç dolusu bitki bir litre suyun içinde kaynatılır, beş dakika bekletilir, süzülür. Küvet suyuna katılır. 

UYARI : Hamileliğin ilk 3 ayında kullanımı sakıncalıdır.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *