05 Mart 2022, 02:10 tarihinde eklendi

Karadut Çayının Faydaları

Karadut Çayının Faydaları

Karadut Çayının Faydaları
Karadut çayının faydaları özellikle anemi hastalığına iyi gelmesi ile bilinmesine karşın oldukça geniş kullanım alanı bulunmaktadır. Karadutun, özellikle içerisinde bulunan A vitamini, B grubu vitaminleri (B1, B2, B6), demir, fosfor ve potasyum sayesinde pek çok şikayeti iyileştiren özellikleri mevcuttur. Aynı zamanda ksatin, beta – karoten, antosiyanin ve lutein olarak isimlendiren oldukça önemli antioksidanları içerir. Bu sebeple pek çok hastalığın tedavisinde ya da cilt bakım doğal ürünü olarak rahatlıkla kullanılabilir.

Aynı şekilde karadut çayının da antioksidan etkisi bulunmaktadır. Bu güçlü antioksidanlar sayesinde vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncini artırmaktadır. Faydalarından ve nasıl demleneceğinden detaylı olarak yazının devamında bahsedilen karadut çayının faydaları arasında en çok bilinenler ise enfeksiyona iyi gelmesi, kalbe iyi gelmesi, damar sertliğini engellemesi ile vücudu rahatlatmasıdır. Aynı zamanda sindirim sisteminin düzgün çalışmasında rol oynar ve çoğu kişinin bildiği üzere anemiye iyi gelir. Karadut suyu kandaki şeker oranını artıracağından yaraların hızlı kapanmasına da yardımcı olacaktır.

Karadut Çayı Nasıl Hazırlanır?
Karadutun büyüme şekli düşünüldüğünde, böcek ve sinek olmayan ve insan eli değmeyen organik bir ürün olduğunu söylemek mümkündür. Kaynatılarak pekmez ya da reçelinin yapılması ile de gıda takviyesi sağlamak mümkündür. Karadut çayının yapımı için bir fincan suya dört tane karadut eklenir. 2 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. İsteğe göre 1 tatlı kaşığı bal ile bir miktar tatlandırmak da mümkün olabilir.

Ağız yaralarının giderilmesi amacıyla kullanacak olanlar için, bir avuç dutun ezilmesi ve suyun içerisinde 1 dakika boyunca kaynatılması gerekmektedir. İçerisine 1 tatlı kaşığı limon ve bal ekleyip içmek fayda sağlayacaktır.

Karadut Çayı Neye İyi Gelir?
Karadut meyvesinin zengin besin içeriği sayesinde karadut çayının faydaları saymakla bitiremeyeceğimiz kadar fazladır. Cilt sağlığından kalp sağlığına, karaciğerden, bağışıklık sistemine kadar pek çok sağlık sorunlarının giderilmesi için tüketilen karadut çayının genel anlamda faydaları aşağıdaki gibidir.

Bağırsak, mide ya da ağız içerisindeki yaraların giderilmesinde yardımcıdır.
Karadut meyvesi antioksidan özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde ise kanı temizlemektedir.Aynı zamanda karaciğeri korur ve vücutta bulunan zararlı atıkların atılmasını sağlar.
Bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklar karşısında vücut direncini artırır.
Bilindiği üzere anemide oldukça yararlıdır. Bu çaya bir kaşık bal eklenmesi ile de etkisini güçlendirmek mümkündür. Kişinin isteğine bağlı olarak içerisine hurma pekmezi de eklenebilmektedir.
Kabızlığın giderilmesinde yardımcı olur ve bağırsakların düzenli çalışmasında yardımcıdır.
Sindirim sisteminin düzgün çalışmasında etkili olarak rol oynar.
Karadutun çayı cinsel gücü artırmaya yardımcı olur. Bununla birlikte etkisinin artırılması için içerisine 1 tatlı kaşığı keçiboynuzu pekmezi de eklenebilmektedir.
Karadut çayının faydaları arasında en çok bilinen bir başka özelliği de yaraları hızlıca kapatma özelliğidir.
Boğaz enfeksiyonları ve ağız enfeksiyonlarında son derece olumlu etkiye sahiptir. Ağız içerisinde oluşan yaralar için gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *