25 Mayıs 2021, 20:44 tarihinde eklendi

Kartopu ağacı nedir? Faydaları nelerdir?

Kartopu ağacı nedir? Faydaları nelerdir?

Diğer İsimleri : Dağdığan ağ, geleboru, gilabada, gildar, giligili,girabolu, girebolu, gilaboru, gilaburu, Viburnum opulus, Caprifoliacea 

 

 

 

 

Botanik Bilgi : Gilaboru orman kenarları ve ormanların seyrek olduğu bölgelerde, daha çok su kenarlarında ve nemli yerlerde yetişir. Gilaboru bazen bir çalı görünümünde, bazen de boyu 4 metreye kadar ulaşan küçük bir ağaçtır.
Yaprakları karşılıklı, bir sonraki ile çapraz, kenarları kertikli, bazen 3 ve bazen 5 lopludur. İlkbaharda yeşil olan yaprakları sonbahara doğru açık kırmızımsı bir renk alır. Çiçekleri şemsiye gibi topluca bir arada ve çiçek demetinin etrafını çevreleyen bir sıra steril (kısır) ve içerideki diğer çiçekler ise fertildir (döllenebilir).
Meyveleri önce yeşilimsi ve sonra olgunlaşınca kankırmızısı bir renk alır ve çapı 0,8-1 cm olup içerisinde sadece bir çekirdek bulunur. Meyveleri ham iken yenirse zehirlenmelere sebep olur, bu nedenle ilk kar yağdıktan sonra yenir veya satılır.                                           

Yetiştirilmesi : Genelikle sulak yerlerde ve ırmak kenarlarında problemsiz yetişir.Türkiye’nin ise İç ve Karadeniz bölgelerinde yetişir.

Hasat zamanı : Nisandan Ağustosa kadar dalların kabukları soyularak, kurutulur ve kaldırılır. Tentürü yapılacak ise taze olarak işlenir.

Bilinen Bileşimi : Saligenin, arbutin, aesculetin, scopoletin, amentoflavon, oleanol, ursol asidi, tanen, çeşitli asidler, bol miktarda C vitamini içermektedir.

Faydaları :

Kabuğunun Faydaları :

Kramplara ve kas gerginliklerine karşı olumlu etki gösterir.

Regl sürecindeki ağrılı kramplar sona erer.

Vakitsiz bebek düşüm ve doğumlarını önler.

Aşırı adet kanamalarının ve menopozla ilgili aşırı kanamaların kontrol altına alınmasını sağlar.

Kullanım Şekli : Yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış dal kabuğu, orta boy bir su bardağı dolusu soğuk suya eklenir, hafif ısıda kaynama derecesine kadar ısıtılır ve 10-15 dakika kaynadıktan sonra süzülür. Günde 3 bardak taze demlenmiş çay soğutulmadan içilir.

Meyvesinin faydaları :

 

Böbreklerdeki taşın oluşum sürecini tersine işleyerek, taş tamamen erir ve idrar ile birlikte kimyasal madde olarak atılır.

 

Böbrek tembelliğine ve bazı cins böbrek kistlerine de iyi gelmektedir.

 

İdrar kanalını genişletme özelliği ile mesanenin bir seferde ve kolaylıkla boşalmasını sağlar. Böylece prostatın oluşmasını önler. Gece ve gündüz sık tuvalete çıkmayı azaltır.

 

Regl zorluğu ve düzensizliğine karşı çok etkilidir.

 

Yatıştırıcı, damar genişliği düzenleyici, iskelet ve kas rahatlatıcı , kalp güçlendirici etkiye sahiptir.

 

Tansiyon için çok etkilidir.

 

İdrar kanalındaki iltihaplanmaları temizler.

 

İdrar kanalındaki daralma ve boğumları açar, idrar zorluğu ve yanmalarına karşıda son derece etkili ve tedavi edicidir.

 

Kullanım Şekli : Olgunlaşan girebolu meyveleri su içerisinden alınarak bir süzgeç yada kevgir üzerinde ezilir. Meyvenin çıkan suyuna kendisi kadar içme suyu ilave edilir ve bu karışım sıkıldığından itibaren 24 saat içerisinde hasta tarafından içilir. Tadı hafif ekşi olan girebolunun mümkün olduğu kadar bu haliyle içilmesi tavsiye edilmesine rağmen hasta içmekte güçlük çekiyor ise mümkün olduğu kadar az olmak kaydıyla karışım şeker ile tatlandırılabilir.

 

UYARI: Hazırlanan sıvı 24 saat içinde tüketilmelidir.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *