05 Mart 2022, 02:05 tarihinde eklendi

Keçi Boynuzunun Faydaları Nelerdir?

Keçi Boynuzunun Faydaları Nelerdir?

Keçi Boynuzunun Faydaları Nelerdir?
Keçi boynuzunun faydaları genel olarak bağışıklık sistemi üzerinde görülmektedir. Bunun yanı sıra, keçi boynuzu kuru ya da pekmez olarak tüketilebilmektedir.

İçeriğindeki vitamin, mineral ve tuzlar ile yalnızca bağışıklık sistemini değil, genel olarak tüm vücut sistemini etkilemekte ve doğal bir destekleyici ya da tedavi aracı olarak işlev yapmaktadır. Özellikle kalp damar hastalıkları ve kronik astım bronşit gibi hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir. Antihistaminik etkisinden dolayı alerjik astımın doğal destekleyici tedavisinin baş elemanı olan keçi boynuzu, aynı zamanda keçi boynuzu ekstratı şeklinde, takviye edici gıda olarak da kullanılabilmektedir.

Kilo Alımı Üzerinde Etkileri
Keçi boynuzu faydaları arasında sayılabilecek ilk etkilerden biri, iştah açmasıdır. Keçi boynuzu, özellikle pekmez ya da ekstrat olarak tüketildiği durumlarda ciddi bir iştah açma özelliğine sahiptir ve kişilerin sindirim sistemlerinde genel bir rahatlama hali sağladığından dolayı, yemek yemeye teşvik etmekte, bu sayede kilo alımına destek olmaktadır.

Kalorili bir gıda olmasının yanı sıra iştah açıcı özelliğinin bulunması, özellikle yemek yemeyen ya da zayıf çocuklarda kullanılmasına ön ayak olmakla birlikte, metabolizma hızını düzenlediğinden dolayı kilo alma konusunda sorun yaşayan yetişkinler tarafından da tercih edilmektedir.

Keçi boynuzu, boynuz şeklinde kahverengi-siyah bir meyve olmakla birlikte, meyve hali kurutulmuş olarak tüketilebilmektedir. Ancak en çok tercih edilen formları pekmez ve şurup tarzı ekstrattır.

Alerjik Astım ve Astım Bronşit Üzerinde Etkileri
Keçi boynuzu faydaları göz önüne alındığında en çok dikkat etkilerinden biri antihistaminik özellik göstermesidir. Bu özelliği sayesinde özellikle mevsim geçişlerinde artan alerjik astım ataklarının sayılarının azaltılmasında hatta öksürük krizlerinin kesilmesi konusunda kullanılmaktadır.

Genel olarak bronşları rahatlatan ve akciğeri gevşeten bir içeriğe sahiptir ve alerjen etkilerini ortadan kaldırır. Bu durum, astım hastaları için ilaçların yanı sıra tercih edilen ilk destek ürünü olmasına neden olmaktadır.

Solunum sistemini rahatlatmasının ve alerji etkilerini ortadan kaldırmasının yanı sıra, alerjik astım ve astım bronşit tedavilerinde, özellikle çocuklar için doktorlar tarafından da önerilen bir ürün olarak göze çarpmaktadır. Çocuklarının her hastalığında ilaç kullanmak istemeyen annelerin ilk tercih ettiği ürünler keçi boynuzu pekmezi ve keçi boynuzu ekstratı olmaktadır.

Bağışıklık Sistemi Üzerine Etkileri
Keçi boynuzu faydaları, özellikle bağışıklık sistemi üzerinde gözlenebilmektedir. Bağışıklık sistemini destekleyici içeriği sayesinde grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmakla birlikte, düzenli kullanımda kişilerin bağışıklık sistemini ciddi oranda güçlendirir ve kişinin hastalıklara yakalanmasını önler.

Kronik hastalıkların ağır belirtilerinin hafifletilmesinde tercih edilmektedir ve 2-3 yaşında büyük her çocukta takviye edici gıda olarak kullanılabilmektedir. Antioksidan özelliği bulunmaktadır ve hücre yenileyici özellik gösterir.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *