25 Mayıs 2021, 20:50 tarihinde eklendi

Keçiboynuzu nedir? Faydaları nelerdir?

Keçiboynuzu nedir? Faydaları nelerdir?

Diğer İsimleri : Harnup, Carob, Caroube, Ceratonia siliqua

 

 

Botanik Bilgi : Baklagiller familyasından; Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz havzasında yetişen 6-10 metre boyunda, kışın yaprak dökmeyen bir ağaç ve onun meyvesidir. Yaprakları oval şekilde, kenarları düz, açık yeşil renkte, ortada ana damar ve ondan sağlı solu ayrılan yan damarlar mevcuttur. Yaprakları 4-5 cm büyüklüğünde, parlak, alt yüzeyi kırmızımsı esmer renkte ve çok kısa saplıdır. Çiçekleri yeşilimtıraktır. Meyvesi (Keçiboynuzu); 10-20 santimetre boyunda, yassı, etli, açılmayan ve koyu renklidir.

 

Yetiştirildiği Yerler : Vatanı doğu Akdeniz ülkeleri olup, buradan önce Hindistan, Brezilya, Arjantin, Avusturalya, ABD, doğu ve güney Afrika ülkelerinde yetiştirilmeye başlanmıştır. Türkiye’nin ise Akdeniz ve Eğe bölgesinin sahil şeridinde yabani olarak yetişir.

İçeriği : Keçiboynuzunun ortalama %35 i düşük moleküler yapılı karbonhidratlardan oluşur.Gallik asitte vardır.  Yine yaklaşık %40 ı yüksek moleküler yapılı nışastadan oluşur. Yağ oranı ise oldukça düşük olup ancak %1 dir.

 

Faydaları :

Akciğer ödemine karşı keçiboynuzunun desteği bulunmaz bir imkandır.

Balgam söktürücü gücü ve astıma karşı olan tedavi edici gücü çok fazladır.

Sigara içenlerin, akciğer kanserine karşı önleyici gücünden dolayı büyük faydalar vardır.

Keçiboynuzu aynı zamanda hareketli sperm sayısını artıran özelliğe de sahiptir.

İktidarsızlığa karşı adeta mucize çözüm keçiboynuzudur.

İyi huylu prostat büyümesi (benigne prostate hyperplazy) şikâyeti olanların zaman zaman keçiboynuzunu çiğ olarak tüketmeleri çok faydalıdır.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *