25 Mayıs 2021, 20:52 tarihinde eklendi

Kedi otu nedir? Faydaları nelerdir?

Kedi otu nedir? Faydaları nelerdir?

Diğer İsimleri : Valeriana, Valeriana officinalis, Valeriane, Garden heliotrope, Herbe aux chats

 

 

Botanik Bilgi : İkiçenekliler sınıfının, kediotugiller familyasındandır. Normal olarak kedi otu 0,5-1,2 metre boyundadır. Gövde yuvarlak, içi boş, esmer, kahverengimsi veya kızılımsı esmer veya esmerimsi yeşil renktedir ve çatallaşmadan yükselir. Çiçekleri, şemsiye görünümündedir. Çok küçük olan çiçeklerinin taç yaprakları 2-7 metre büyüklüğünde, pembe, açık pembe veya beyaz renktedir. Kökleri bir yumru şeklinde 3-5 cm uzunluğunda, ana kök ve saçak köklerin dışı sarımsı gri veya açık esmer renktedir.

 

Toplanması - Saklanması : Kökleri Eylül ve Ekim'de sökülerek yıkanır, kurutulur. Nemden uzakta ve ışıktan uzakta muhafaza edilir. Kedi kökü kurutulurken sıcaklığın 40 derecenin üzerine çıkmaması gerekir. Bunun üzerinde bir ısı ile kurutulur ise birleşimindeki eter yağı etkisi yok olur.

Faydaları :

Kedi kökü uyku rahatsızlıklarında en çok kullanılan 5-6 şifalı bitkiden en önemlisidir.

 

Sık sık uyanma ve hafif uyuma, huzursuzluk ve sinirsel nedenlerle uyuyamamaya karşı kullanılır.

 

Sinirsel huzursuzluk, sinirsel mide bağırsak ağrıları, sinirsel kalp rahatsızlıklarında kullanılır.

 

Gerginlik ve telaş, korku, stres gibi rahatsızlıklara karşı kullanılır.

 

Spazm çözücüdür. Bedende oluşan krampları, bağırsaklarda duyulan ani ağrıları ve regl ağrılarından ortaya çıkan kramp ve sancıları yok eder.

Sinirsel kökenli baş ağrılarına ve migrene iyi gelir.
 

Kullanım Şekli : İki kahve kaşığı kedi kökü demliğe konur ve üzerine 300-500 ml kaynar su ilave edilerek 5-10 dakika demlenmesi beklenir ve sonra süzülerek içilir.

 

UYARI : Aşırı dozajda ve uzun süre kullanılır ise baş ağrısı, baş dönmesi ve bulantı gibi geçici rahatsızlıklara neden olabilir.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *