25 Mayıs 2021, 22:20 tarihinde eklendi

Nane nedir? Faydaları nelerdir?

Nane nedir? Faydaları nelerdir?

Botanik Bilgi : Ballıbabagiller familyasındaki aynı cinsten 25 kadar çok yıllık dayanıklı otsu bitkinin genel adı Nane’dir. Nane çok yıllık 30-90 cm boyunda, hafif tüylü oldukça sık çatallaşan, gövde esmerimsi kahverengimsi renktedir. Yaprakları yumurta şeklinde, uca doğru sivri, kenarları kertikli, hafif kahverengimsi yeşil renkte, karşılıklı bir sonraki ile çaprazdır. Çiçekleri başak şeklinde ve boğumları çember şeklinde bir demet şeklinde çiçekler dizilmiştir.

 

 

Yetiştirildiği Yerler :  Dünyanın tüm ılıman ve astropikal bölgelerine yayıldığı gibi ülkemizde de 7 türü yetişmektedir. Ayrıca ülkemizde yetiştirilen nanenin eterik yağ bakımından kalitesi oldukça yüksektir.  

 

Toplanması - Saklanması : Bitki çiçek açmaya başlamadan önce toplanır ve gölge bir yede kurutulur. Naneyi kuruturken paslı gibi gözüken yapraklar kurutulurken ayıklanmalıdır.

 

Bilinen Bileşimi : Yaprak, sap ve çiçeklerinde mentol, menton, jasmon vb. maddeleri içeren uçucu yağ ile tanen, reçine, acı bitki esansı ve bazı organik maddeler bulunur 

Faydaları :

İçerdiği uçucu yağlar nedeniyle mide bulantılarını keser.

Gebelikteki ve yolculuklardaki kusma refleksini bastırır.

 

 

Grip ve nezlede yüksek ateşin düşürülmesinde değerli bir yardımcıdır.

 

Beden üzerinde güçlendirici (tonik) etkisi vardır.

Mide ve bağırsak gazlarını söktürücüdür.

Bağırsaklardaki kolit yaralarının iyileşmesinde etkili rol oynar.

Kullanım Şekli : Kurutulmuş toprak üstü kısmından bir tutam alınır, üzerine bir bardak kaynar su dökülüp 10 dakika demlendirilerek çay hazırlanır. Hiçbir yan etkisi olmadığından istenilen aralıklarla içebilirsiniz.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *