25 Mayıs 2021, 22:37 tarihinde eklendi

Pancar nedir? Faydaları nelerdir?

Pancar nedir? Faydaları nelerdir?

Diğer İsimleri : Beta vulgaris, Beet, Betterave

 

 

Botanik Bilgi : Ispanakgiller familyasından, iki yıllık otsu bir bitkidir. Birinci yıl sadece rozet yaprakları vardır ve çiçek açamaz. İkinci yıl boyu 20-50 cm'yi bulan uzun boylu bir bitki olur. Tepedeki çiçekleri salkım şeklinde topluca birarada ve yeşil renklidir. Köklerinin küçük bir bölümü dışarıdan görünür. Dışı sarımsı beyaz, içi beyaz renkte, silindir şeklinde başlar ve koni şeklini alır.

 

Kırmızı pancarın yaprakları kahverengimsi kızıl renkte, kökleri genellikle küre şeklinde, şeker pancarına göre küçük, dışı grimsi kırmızı içi ise kan kırmızısıdır.

Yetiştirildiği Yerler : Anavatanı Türkiye, Suriye, Flistin ve Mısır olduğu daha sonra buradan dünyanın diğer ülkelerine yayıldığı tahmin edilmektedir.

Toplanması - Saklanması : Şeker pancarının kökleri sonbaharda sökülerek çıkarıldıktan sonra temizlenir, şeker fabrikalarına gönderilir. Evlerde de köze atma ya da fırına sürme şeklinde tatlısı yapılmaktadır. Yaprağı yeni çıkmaya başlandığında yenmektedir. Kırmızı pancar köklerinin yemeği, salatası yapılır veya suyu çıkarılır.

Bilinen Bileşimi : Şeker pancarının bileşiminde Sakaroz, betain vardır.

Faydaları :

Kırmızı pancar, Karaciğerin muntazam çalışmasını sağlar, idrar söktürür.

Kansızlığı giderir.

Şeker hastalığı ve vereme karşı korur.

Mide ve bağırsakları kuvvetlendirir.

Sinirleri yatıştırır.

Vücudu kuvvetlendirir.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *