25 Mayıs 2021, 23:17 tarihinde eklendi

Şalgam nedir? Faydaları nelerdir?

Şalgam nedir? Faydaları nelerdir?

Diğer İsimleri : Turp Lahanası, Brassica rapa, Brassica napus, Turnip, Navet

 

 

Botanik Bilgi : Turpgiler familyasındandır. 50-120 cm. kadar boylanabilen ve ülkemizde de yetiştirilen bitkinin birinci yılında kökü ve toprak üstü yeşil kısımları; ikinci yılında çiçek sapı, çiçekleri ve tohumları oluşur.Bitkinin sebze olarak değerlendirilen bölümü, şişkin kökleridir. Basık, yuvarlağımsı ya da uzun silindirik biçimlerde olan kökün sertçe etinin rengi beyaz ya da mavimtıraktır. Ama, kökün toprak yüzeyine yakın kısmı kırmızı, mor, beyaz, sarı veya yeşil renklerde olabilir. Bitkinin oval biçimli yaprakları yeşil renkli, yaprak kenarları düz ya da testere gibi dişlidir.Şalgamın çiçek sapları 50-120 cm. kadar uzar. Erselik özellikli çiçekleri, parlak sarı ve bazen beyaz renkte olur. Tohumları lahananınkilere çok benzediğinden, satın alırken aldanmamaya dikkat edilmelidir. Şalgam, günümüzde hem insanlar hem de hayvanlar için üretilmektedir. İnsan yiyeceği olarak yetiştirilenleri yumuşak etli, hayvan yemi olanları ise sert etlidir. Şalgam, bazı çorba ve soslara katılır, yemeklerde garnitür olarak kullanılır. Bazı yörelerimizde suyu sevilerek içilir.

 

Bilinen Bileşimi : Terkibinde; B,C vitaminleri, kalsiyum, potasyum, demir içerir.

Faydaları :

Zengin potasyum içeriğiyle yüksek tansiyonu düşürmektedir.

Vücudun hastalıklara karşı direncini artırır.

İdrar söktürür. Böbrek kumu ve taşının düşürülmesine yardımcı olur. 

Akciğerleri ve bronşları temizler, vücuda rahatlık verir.

Romatizma ve nikriste faydalıdır.

Mafsal şişliklerini indirir, şikayetleri giderir.

Abse, dolama, kan çıbanı ve donmalarda kullanılır.

Ergenlik sivilcesi ve egzama gibi cilt hastalıklarında faydalıdır.

Göğsü yumuşatır.Boğaz iltihaplarını giderir.

Nekahat devresini kısaltır.

Kabızlığı giderir.

Şeker hastalarının susuzluğunu giderir.

Kullanım Şekli : Şalgamın yaprakları ince kıyılarak salata şeklinde yenilebilir ya da şalgam suyu şeklinde hazırlanıp kullanılmaktadır.                                               

Şalgam Suyunun Yapılışı : Şalgam suyu, mor havucun özü alınarak yapılıyor. Önce, bulgur unu mayalanıp bir hafta bekletiliyor, iyice ekşidikten sonra sulandırılıp, dut ağacından yapılan özel tahta fıçılara bırakılıyor. Ardından, mor havuç iyice temizlenip kaynatıldıktan sonra bu fıçılara konuluyor, üzerine de şalgam turpu yerleştiriliyor. Tahta fıçılarda bir hafta daha bekletilen bu karışıma tuz ilave ediliyor. Fıçı içinde olgunlaştırılan şalgam, bekleme süresi sonunda süzülerek içime hazır hale getiriliyor.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *