25 Mayıs 2021, 23:00 tarihinde eklendi

Solucan otu nedir? Faydaları nelerdir?

Solucan otu nedir? Faydaları nelerdir?

Diğer İsimleri : Tanacetum vulgare, Tansy

 

 

Botanik Bilgi : Bileşikgiller familyasındandır.40-140 cm boyunda çok yıllık, dikine yükselen, köşeli gövdeli bir bitkidir. Solucanotunun üst kısımları çatallaşır ve gövdesi yeşilimsi esmer renklidir. Yaprakları anayaprağa dizilmiş yanyapraklardan meydana gelir. Yanyaprakları yumurta şeklinde kenarları dişli, koyu yeşil renkli, altyaprakları  büyük, üst yaprakları  küçüktür. Hoş kokulu ve tadı acı, hardal sarısı çiçekleri yaz başından sonbaharın başına kadar sık salkımlar oluşturarak açar. Bu çiçeklerin olgunlaşmasıyla yeşilimsi beyaz renkli dikdörtgen biçimli minik tohumları meydana gelir.

 

Yetiştirildiği Yerler : Kuzey Yarıküre’nin ılıman iklim kuşağında yaygın olup ülkemizde yabani olarak yetişen bir bitkidir ve Türkiyenin hemen her bölgesinde görmek mümkündür.

Toplanması - Saklanması : Temmuzdan Ekime kadar solucanotu toplanarak havadar bir yerde kurutulur.

Bilinen Bileşimi : Solucanotunun topraküstü kesimleri uçucu yağ, acı glikozitler, laktonlar, flavonitler ve tanen içerir. Yaprakları potasyum yönünden zengindir.

Faydaları :

Sindirim sistemini uyarır, iştah açar. Hazımsızlığı en aza indirger.

Regl dönemini kolaylaştırır.

Bedeni güçlendirici toniktir.

Kullanım Şekli : Yarım kahve kaşığı solucanotu demliğe konur ve üzerine 300-500 ml kaynarsu ilave edilerek 5-10dakika demlemeye bıraktıktan sonra süzülerek içilir.

UYARI : Zehirli olaması nedeniyle tarife uyularak çayı içilmeli ve 4 haftadan fazla kulanılmamalıdır.

Gebelikte soluncanotu alınmamalıdır.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *