26 Mayıs 2021, 00:15 tarihinde eklendi

Yavşan otu nedir? Faydaları nelerdir?

Yavşan otu nedir? Faydaları nelerdir?

Diğer İsimleri : Avrupaçayı, Veronica, Water pumpernel, Veronigue

 

 

Botanik Bilgi : Sıracagiller familyasından, çok yıllık bir bitkidir. Yuvarlak saplıdır. Bitkinin alt kısımları yere yatık olup yerde bulunan kısımları kök salarak büyük bir alana yayılabilir. Üst kısımları dik bir şekilde yükselir. Yaprakları, kenarları kertikli, kısa saplı, koyu yeşil renkli ve bir sonraki yaprakla çaprazdır. Çiçekleri mavi morumsu veya beyaz renkte olan bir bitkidir. Duvar çatlaklarında yetişir. Taze iken kokusuzdur. Kuruduktan sonra güzel kokar.

 

Yetiştirildiği Yerler : Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika'nın killi, kireçli topraklarında ve güneşli yerlerde, ormanların seyrek yerlerinde veya orman kenarlarında, yol kenarları, çimenlikler ve meralarda yetişir.

Toplanması - Saklanması : Mayıs'tan Eylül'e kadar toplanarak temizlenir ve kurutulduktan sonra ince kıyılarak özel kaplarda muhafaza edilir.

Faydaları :

Özsuyu ile ağız gargara yapıldığında ağız ve boğaz iltihaplarını geçirir.

Yaprağının yakısı yaraları geçirir.

Banyosu kaşıntılara fayda sağlar.

Hazmı kolaylaştırır.

Baş ve kulunç ağrılarını keser.

Kullanım Şekli - Çay : İki kahve kaşığı kurutulmuş, ince kıyılmış yavşan otu demliğe konur ve üzerine 300-400 ml kaynar su ilave edilerek 5-10 dakika demlenmeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir.

Banyo : Yavşan otundan bir avuç demliğe konur ve üzerine 1 litre kaynar su ilave edilir. 10 dakika deminin çıkması beklenir ve bu dem küvetteki suyla karıştırılarak banyo yapılır ise kaşıntıları önler.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *