05 Mart 2022, 02:32 tarihinde eklendi

Aloe Veranın Faydaları

Aloe Veranın Faydaları

Aloe Veranın Faydaları
Aloe Veranın faydaları saymakla bitmiyor. Sarısabır familyasından olan Aloe Vera, dünyada tıbbi ve güzellik amacıyla en sık kullanılan bitkidir. Daha çok Afrika gibi sıcak ülkelerde yetiştirilen bu bitki 2008 yılından bu yana ülkemizde de sıkça yetiştiriliyor. O dönem, bir dergide yayımlanan faydaları sayesinde çokça talep görmeye başlamış ve bu da ülkemizde Aloe Vera üretimini tetiklemiştir.

Aloe Veranın tam bir vitamin deposu olduğunu söylemek mümkün. Bu bitkinin içerisinde B12, A, E, C, kalsiyum, folat, potasyum ve selenyum gibi vitamin, mineraller bulunuyor. Süs bitkisi olarak da ev ve ofislerde kullanılan bu bitki, en çok da saç ve cilt bakımında kullanılıyor. Üstelik oldukça da zahmetsiz bir kullanımı var. Yaprağını kökünden kesmek ve jel kısmını çıkararak direk uygulamak yetiyor. İşte meraklıları için Aloe Veranın saymakla bitmeyecek o faydaları.

Aloe Veranın Cilde Faydaları
Aloe Vera en çok cilt için kullanılıyor. Çünkü bu bitki başlı başına bir nemlendirme deposu. Özellikle de cilde uygulandığında yaşlanmayı geciktiriyor ve kırışıklıkları gidermeye yardımcı oluyor. Bunun dışında Aloe Veranın cilde sağladığı faydalar ise şöyle;

Cilt yenilenmesine katkı sağlıyor. Özellikle de derin yara ve yanık izlerinin iyileşmesinde büyük rol oynuyor,
Çabuk tahriş olup kuruyan ciltlerin nemlendirilmesini ve tazelenmesini sağlıyor,
Özellikle de iltihaplı sivilceler üzerinde harikalar yaratıyor. Çünkü antioksidan özeliği sayesinde ciltte oluşan iltihabı kurutuyor,
Cildin ihtiyaç duyduğu nemi geri kazandırıyor ve daha taze, daha sağlıklı bir görünüm oluşturuyor,
Cilt tonunda meydana gelen dengesizlikleri gideriyor ve cilt tonunu eşitliyor,
Ciltte güneşten ya da herhangi bir alerjiden oluşan kızarıklıkları gideriyor,
Yağlı ciltler için parlama sorununu ortadan kaldırıyor,
Aloe Vera bu özelliği sayesinde pek çok cilt bakım ürününde de kullanılıyor. Özellikle gündüz kremlerinde, nemlendiricilerde, sivilce kremlerinde ve yaşlanmayı geciktirici ürünlerde bu bitkinin özüne rastlamak mümkün.

Aloe Veranın Şeker Hastalığına Etkisi
Aloe Veranın faydaları diyabet hastaları üzerinde de kanıtlanmıştır. Çünkü kandaki glükoz oranını düşürme etkisine sahiptir. Ayrıca ülseratif kolit hastalarındaki pek çok belirtiyi ortadan kaldırması ile bilinmektedir. Bunun için Aloe Vera ağızdan alınmalıdır. Bitkinin jel kısmı çıkarılarak doğrudan tüketilebilir. Ayrıca salatalara eklenebilir, içerisine bal ya da pekmez koyularak tatlandırılabilir.

Aloe Veranın Saça Faydası
Aloe Veranın faydaları arasında saç bakımı da bulunuyor. Özellikle de yaz aylarında güneşten ve deniz suyundan yıpranan, boya ve kimyasal ürünlerden, ısıdan zarar gören saçları eski sağlığına kavuşturması ile bilinmektedir. Hatta pek çok saç bakım ürününde Aloe Verayı görmek de mümkündür.

Aloe Veranın jel kısmı çıkarılarak saçlara masaj yapmak suretiyle uygulanır. Yaklaşık 30 dakika bekletildikten sonra bol su ile durulanır. Eğer saçınızın elektriklenme sorunu varsa bu jeli banyodan sonra, saçlarınızı yatıştırmak için de kullanabilirsiniz.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *