05 Mart 2022, 02:31 tarihinde eklendi

Altın Çileğin Faydaları

Altın Çileğin Faydaları

Altın Çileğin Faydaları
Onunla ilk kez tanışanlar altın çileğin faydaları nedir diye soruyor. B vitamini kompleksinin tümünü içermesi ile bilim dünyasını şaşkına uğratan altın çileğe artık semt pazarlarında dahi rastlamak mümkün. Hem lif açısından, hem de anti oksidan açısından son derece sengin olan bu meyve, renginden dolayı bu ismi almıştır. Beyaz yaprakların arasında, sarı renkte olan bu meyve olgunlaştığında tatlı olmaktadır.

Güney Amerika menşeli olan altın çilek, en çok Bolivya ve Peru’da yetiştirilmektedir. Artık ülkemizde de yetiştirilen ve satışı yapılan bu meyveye ulaşmak da son derece basittir. İçerdiği yüksek oranda A, B1, B2, B3 ve C vitamini sayesinde oldukça da faydalıdır. İşte altın çilek mucizensin insan sağlığına sağladığı faydalar.

 

Lif Kaynağı Altın Çilek
Altın çilek içerdiği yüksek lif miktarı ile bilinen bir meyvedir. Ancak yüksek oranda lif içermesinin dışında da pek çok faydası bulunmaktadır. İşte altın çileğin faydaları;

Sinir sistemi üzerinde onarıcı bir etkiye sahiptir. Bu sayede sinir ve stresten kurtulmayı sağlar,
Yüksek lif içerdiği için kilo vermeyi hızlandırır. Hatta bu anlamda altın çilek içeren yoğurt karışımları da satılmaktadır,
Hücre yapısının korunmasını sağlar,
Cinde bir yaşam için her gün bir avuç tüketilmelidir,
Altın çilek vücuttaki yağ oranını azaltır, selülitlere iyi gelir,
Bağırsaklardaki düğümlenme sorununu ortadan kaldırır,
Kolon kanseri gibi riskli hastalıklara yakalanma riskini azaltır,
Kabızlık sorununu önler,
Cildi güzelleştirir ve yaşlanmayı geciktirir,
Altın çilek en çok taze meyve olarak tüketilmektedir. Hatta pasta ve vaffleler üzerinde sık sık gördüğümüz sarı şekerlemeler altın çilek meyvesidir. Bunun yanı sıra kurutularak da, kuru üzüm gibi tüketilebilir. Dileyen yoğurda ekleyerek de tüketebilmektedir. Altın çilek meyvesinin özü aynı zamanda pek çok kozmetik üründe yer almaktadır. Eğer altın çilek meyvesini kuru olarak tüketmek isterseniz, çayını da yapabilirsiniz. Altın çileğin kendisi kadar yaprakları da faydalıdır. Bu nedenle altın çileğin yapraklarından yapılan çaylar oldukça rağbet görmektedir.

Altın Çileğin Zararları
Elbette altın çileğin faydaları saymakla bitmiyor. Ancak bu bitkinin yanlış ya da fazla tüketilmesi bazı zararların da ortaya çıkmasına sebep oluyor. Özellikle de tansiyon hastalarının bu meyveyi kullanmaması önerilmektedir. Çünkü ani tansiyon hareketlenmelerine, göz kararmalarına, baş dönmelerine hatta baygınlıklara dahi sebep olabilmektedir.

Altın çilek kan sulandırıcı bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle kan sulandırıcı ilaç kullanan ya da ameliyata hazırlanan kişilerin bu meyveyi bir süre kullanmaması gerekmektedir. Ayrıca bazı kadınlar hamilelik döneminde altın çileğe aşerebilmektedir. Bu durumda kesimlikle doktor onayı alınmalıdır. Çünkü kan sulandırıcı özelliği, erken doğum ve düşük riskini de beraberinde getirir. Hamile kadınların altın çileği doktorun belirlediği miktarlarda tüketmesinde fayda vardır.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *