21 Mayıs 2021, 15:20 tarihinde eklendi

Atkuyruğu nedir? Faydaları nelerdir?

Atkuyruğu nedir? Faydaları nelerdir?

Diğer İsimleri : Ekli ot - Katırkuyrugu - Kırk boğum - Kırkkilit otu - Tarla atkuyruğu, Beygirkuyruğu, Tilkikuyruğu, Zemberekotu, Hippuris vuigaris, Equisetum arvense, Horsetail

 

Botanik Bilgi : Kumlu ve balçıklı toprakları sever. Su kenarları, sulak çayırlar ve orman açıklarında yetişir. Türkiye'de 7 kadar türü bulunmaktadır. At kuyruğu çok yıllık bir bitkidir. Kökü 1 mt. kadar derinliğe iner, kök boğum boğum olup yanlarından ince saçak kökler çıkar. Bahar aylarında boyları 20 cm. civarında olan sarımsı kırmızı - kahve sürgünler verir. Sürgünler kamış görünümünde, sert ve içleri boştur. Uçlarında başağı andıran spor topluluğu vardır. Meyvelerin hepsi bir arada olup evvela kırmızı, olunca kararır ve siyahlaşır.

 

Faydaları :

 

Ezilerek elde edilen merhem, yaralara iyi gelir.

 

Nikris ve romatizmanın şikayetlerini geçirir.

 

Aybaşı adetlerini söktürmeye yardım eder.

 

150 - 200 gr. (2 avuç dolusu) Yaz sürgünü 3 litre suya aksamdan konulur. Banyodan evvel 5 dak. kaynatılır. Banyo suyuna katılır.

 

Böbrekler suyun içinde kalacak şekilde 20 dakika oturulursa, böbrek kumu, böbrek ve mesane taslarını düşürmekte faydalıdır.

 

Vereme de iyi gelir, kan kesici ve idrar sürücü olarak da kullanılır. 

 

Çayı :

 

İdrar söktürür, karaciğer ve böbrek hastalıklarına iyi gelir.

 

Kaşıntılı egzamalarda, kabuklu, iltihaplı, kılları dökülmüş olsa bile, atkuyruğu kaynama suyu ile yapılan banyolar veya kompresler büyük yardim sağlar.

 

Toplanması ve Kurutulması :

  

Çay için toplanacak yaz sürgünleri(Equisetum, 25 - 60 cm yükseklikte ve sapı 3 - 6 mm civarında olan türlerdir. Mayıs - Haziran döneminde, henüz canlı yeşil rengini korurken, sapın toprağa yakın bölümünden kesilir ve demetler halinde gölge ve havadar bir yere asılarak kurumaya bırakılır. Bitkide sonbahara hastalık gözükebilir. Hastalıklı bitkiler toplanmamalıdır. İyi kurumuş bitki gevrekleşerek çıtır çıtır kırılır. İğne yapraklar gövdeden kolayca ayrıldığında kuruma tamamlanmış olur. Yapraklar ovuşturularak saptan ayrılır ve bir örgüye serilerek 1 - 2 gün boyunca tam olarak kurumaya bırakılır.

 

Çay Yapımı : 1 - 2 çay kaşığı bitkinin taze veya kuru yaz sürgünü 150 ml. suda 3 - 5 dakika kaynatılır. Sonra 15 dakika demlenir, süzülür. Bir de aynı ölçüler kullanılarak 24 saat suda bekletilerek soğuk olarak da demlenilebilir. 

 

UYARI  :  Tavsiye edilen ölçüler dışına çıkılmadıkça bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Kökler zehirli olduğundan toplanırken sürgünlere karışmamasına dikkat edilmelidir. Kurutma ile zehirlilik etkisi azalmaz.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *