05 Mart 2022, 02:24 tarihinde eklendi

Beyaz Çayın Faydaları Nelerdir?

Beyaz Çayın Faydaları Nelerdir?

Beyaz Çayın Faydaları Nelerdir?
Beyaz çayın faydaları genelde metabolizmayı hızlandırması sayesinde yağ yakımını artırması ile bilinir. Fakat bunun dışında insan sağlığına pek çok katkıda bulunmaktadır. Adı çayın henüz açılmamış tomurcuklarında bulunan ince tüylerden gelmektedir. Bu tüyler gümüşi beyaz renktedir.

Bazı kişiler bu olgunlaşmamış çay yapraklarına “saçı” demektedir. Lezzeti düşünüldüğünde, siyah ve yeşil çaya göre oldukça hafiftir. En az işlenmiş olan gerçek bir çaydır. Diğer çaylara göre oldukça fazla antioksidan içermektedir. Beyaz çayın sağlığa yararları, kullanım alanları ve nasıl tüketildiği hakkında detaylı bilgiye yazının devamında yer verilmiştir.

Beyaz Çayın Faydaları
Her üründe olduğu gibi beyaz çayın da ölçülü kullanımı tavsiye edilmektedir. Sağlığa pek çok açıdan yararlı olan beyaz çayın faydaları aşağıdaki gibidir.

Metabolizmayı hızlandırır ve dolayısıyla yağ yakımı da kolaylaşacaktır
Uzman tarafından verilmiş diyet listesini desteklemesi açısından kullanılabilir. Böylelikle kilo korumaya da yardımcı olacaktır.
Yeşil ve siyah çaya oranla oldukça düşük kafein içerir.
Virüsler karşısında koruyucu rol oynamaktadır.
Yüksek kan basıncını önlemeye yardımcıdır.
Kolesterol seviyelerini düzenler. Buna bağlı olarak iyi kolesterolü yükseltirken, kötü kolesterolü ise düşürür. Böylelikle kalp ve damar sağlığına da katkı sağlar.
AIDS hastalığına yol açan HIV virüs semptomlarının da azalmasında yardımcıdır.
İnsanlarda stres, güneş ya da kötü beslenmeye bağlı olarak erken yaşlanma meydana gelebilir. Bu tür etkenler yüzünden oluşan erken yaşlanmalara karşı hücrelerin zarar görmesini engellemektedir. Cildi korur ve bununla birlikte yaşlanma etkilerini geciktirir.
Kan şekerini düzenler ve insülin seviyesini dengelemesi sayesinde şeker hastalığının önlenmesinde fayda sağlar. Bunun yanı sıra şeker hastalığı tedavisinde de süreci olumlu etkileyecektir.
Bazı araştırmalarda beyaz çay içen kişilerde kalp krizine bağlı meydana gelen ölüm risklerinin %50 seviyesinde azaldığı kaydedilmiştir.
Beyaz çayın faydaları içeriğinde yüksek oranda “kateşin” adı verilen flavonoidler bulundurması sayesinde oldukça fazladır. Bu kateşinler, prostat, mide ya da kolon gibi pek çok kansere karşı koruyucu rol oynamaktadır. Kanser hücrelerinin büyümesini ve gelişimini engeller.
Diğer çaylar ile kıyaslandığından oldukça fazla antioksidan özelliği bulunur. Güçlü antioksidan özelliği sayesinde serbest radikaller vücuttan uzaklaşmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklar karşısında koruyucu etki göstermektedir.
Beyaz Çayın Cilt Sorunlarına Faydaları Nelerdir?
Beyaz çayın faydaları arasında en önemli olanlardan birisi de cilde faydalarıdır. Zengin antioksidan içeriği sayesinde kırışıklık ve pigmentasyonları oluşturan serbest radikalleri ortadan kaldırmaktadır. Bu antioksidanlar aynı zamanda kepek ya da egzama gibi sorunları, bunların sebep olduğu kızarıklık ve iltihabı da azaltmaktadır. İçeriğinde bulunan güçlü bir tür antioksidan sayesinde saçların uzamasını hızlandırır ve erken saç dökülmelerinin de önüne geçmektedir.

Beyaz Çayın Tüketim Şekli Nasıl Olmalıdır?
Kesinlikle kaynatılmaması gereken bir çaydır. Demleme yöntemi ile 5 ile 6 dakika arasında bekletilmeli ve daha sonra içilmelidir. Beyaz çayın faydaları bu şekilde tüketildiğinde vücuda katkı sağlayacaktır. Sallama beyaz çaylar ise 1 dakika sıcak suyun içerisinde beklediğinde demlenecektir. Hafif bir lezzeti vardır bu sebeple baharatlı yemekler sonrasında içilmesi tavsiye edilmez.

Demlenirken suyun sıcaklığına dikkat edilmelidir. Demleme suyunun çok sıcak olmaması gerekmektedir. 2 ile 2,5 gr beyaz çay için 70 derece sıcaklığında 300 ml su yeterli olacaktır. Birkaç dakika demlendikten sonra yaprakların demlikten çıkarılması gerekir. Bunun yanı sıra soğukken tadını almak güçleşeceğinden demliği sıcak kalması gerekecektir.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *