21 Mayıs 2021, 17:05 tarihinde eklendi

Çarkıfelek çiçeği nedir? Faydaları nelerdir?

Çarkıfelek çiçeği nedir? Faydaları nelerdir?

Diğer İsimleri : Passiflora incarnata, Fırıldak çiçeği, Saat çiçeği

Botanik Bilgi : Çarkıfelekgiller familyasının örnek bitkisidir. Anayurdu Tropikal Amerika’dır. Oradan dünyaya yayılmış 400 kadar türü vardır. Ülkemizde bazı yerlerde süs bitkisi olarak kimi türleri yetiştirilmektedir. Gölgeli ve nemli duvar dipleri ve kameryeleri sevip sarmaşarak yetişen otsu ya da ağaçsı sarmaşıktır. 5 - 7 parçalı koyu yeşil yaprakları almaşık dizilişli; yaz boyunca açan tekerlek biçimindeki gösterişli çiçekleri erguvani, pembe ya da kırmızı renkte ve iridir. Bitki, tohumuyla ya da gövde çelikleriyle çoğaltılır.

Bilinen Birleşimi : Çarkıfelek bitkisi harmin, harmol, harman ve passiflora adı verilen alkaloitleri; flavon, glisosit ve sterol adlı diğer maddeleri içerir. Bazı türlerinin meyveleri çiğ olarak yenebildiği gibi, içki ve şerbet yapımında da yararlanılır.

Faydaları :

Kişinin yaşadığı gerginlik ve endişelilik hallerini giderir.

Sinirleri yatıştırır.

Sinirsel ve kronik uykusuzluklara deva olur.

Parkinson hastalığı ve isteri gibi durumlarda sinirsel nöbetleri gidericidir.

Zona hastalığı gibi sinir ağrılarında da yatıştırıcı olur.

Kullanış Biçimi :

İlkbahar sonu ile yaz ortası arasında bitkinin çiçek açmamış ya da çiçekleri olgunlaşıp meyveye dönüşmüş dallarından toplanan yaprakları, gölge ve havadar bir yerde kurutulur ve infüzyonu hazırlanır: 1 tatlı kaşığı kuru yaprak üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek 15 dakika süreyle demlendirilir. Uykusuzluğu gidermek için, akşamları yatmadan önce bu infüzyondan bir bardak, rahatlama sağlanması ve diğer şikâyetlerin giderilmesi için istendiği zaman alınmak üzere, günde iki bardak içilir.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *