05 Mart 2022, 02:14 tarihinde eklendi

Hint Yağının Faydaları Nelerdir?

Hint Yağının Faydaları Nelerdir?

Hint Yağının Faydaları Nelerdir?
Hint yağının faydaları oldukça geniş alanları kapsamaktadır. Çoğu rahatsızlık için faydalıdır. Hint yağı uzun zamanlardan beri kullanılmaktadır. Hint yağının cilt sağlığı, sindirim sistemi gibi çeşitli alanlarda faydalarını görmekteyiz.

Hint yağı için en iyi bilinen tıbbi kullanımlardan biri doğal bir müshil olmasıdır. Uyarıcı müshil olarak sınıflandırılan hint yağı bağırsaklardan materyali iten kasların hareketini arttırır ve bağırsakların temizlenmesine yardımcı olur. Kabız durumlarında hafifletmek amacı ile kullanılmaktadır. Kabız durumlarında oral yol ile alınan hint yağı ince bağırsakta parçalanır ve hint yağı içindeki ana yağ asidi olan rinoleik asit açığa çıkar. Bu asit bağırsak tarafından emilir ve müshil etkisi gerçekleşir. Kabızlığa iyi gelen hint yağı kısa süreli kabızlıklarda kullanılabilir fakat uzun süreli kabızlık tedavisi için önerilmez.

Hint yağının faydaları arasında doğal nemlendirici olması da bulunmaktadır. Hint yağı, tekli doymamış bir yağ asidi olan risinoleik asit açısından oldukça zengindir. Bu tür yağlar nemlendirici görevi görmekte ve cildi nemlendirmek için kullanılabilmektedir. Nem tutucu görevi gören hint yağı cildin dış tabakasından su kaybını önleyerek nemi korumaya yardımcı olur. Hint yağı genellikle kozmetikte hidrasyonu teşvik etmek için kullanılır ve genellikle losyonlar, makyaj ve temizleyiciler gibi ürünlere eklenir. Hint yağı kalındır, bu nedenle ultra nemlendirici bir nemlendirici yapmak için badem, zeytin ve hindistancevizi yağı gibi diğer cilt dostu yağlarla karıştırılır.

Hint yağının yaralara uygulanması, iyileşmeyi kolaylaştırır ve yaraların kurumasını önleyen nemli bir ortam yaratır. Hint yağı yaraları tedavi etmek için kullanılan bazı tıbbi ilaçlar içerisinde bulunmaktadır. Hint yağı yaralanmalarda oluşan ölü derilerin birikmesini de azaltmaktadır.

Hint yağında bulunan ana yağ asidi olan rinoleik asit, etkileyici anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Bazı araştırmalar sonucunda hint yağı topikal olarak uygulandığında, iltihabı azalttığını ve ağrıyı hafiflettiğini göstermiştir. Hint yağının ağrı azaltıcı ve antienflamatuar nitelikleri, romatoidartrit veya sedef hastalığı gibi iltihabi bir hastalığı olan kişiler için özellikle yararlı olabilmektedir. Hint yağının iltihabı azaltma potansiyelinin yanı sıra, nemlendirici özellikleri sayesinde sedef hastalarında kuru, tahriş olmuş cildi rahatlatmaya yardımcı olabilmektedir.

Hint Yağı Nasıl Kullanılır?

Hint yağının faydaları geniş kapsamlı olduğundan dolayı kullanım alanları da oldukça geniştir. Tek başına ya da çeşitli yağlar ile birlikte kullanılabilmektedir. Saç, cilt, kaş ve kirpikler için kullanılacak ise bir pamuk yardımı ile masaj yapılarak kullanılmalıdır.

Hint yağı oral yol ile de alınabilmektedir. Gün içerisinde tükettiğiniz su içerisine bir damla akıtarak kullanabilirsiniz.

Hint Yağının Zararları Var Mıdır?
Hint yağının faydaları ile beraber doğru kullanılmaması sonucu zararları da görülebilmektedir. Cilde hint yağı uygulamak çoğu kişi için güvenli kabul edilmesine rağmen, bazı insanlarda alerjik reaksiyona neden olabilir. Hint yağı küçük dozlarda güvenli kabul edilirken, daha büyük miktarlarda karın krampları, bulantı, kusma ve ishale neden olabilir.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *