05 Mart 2022, 02:09 tarihinde eklendi

Karayemişin Faydaları Nelerdir?

Karayemişin Faydaları Nelerdir?

Karayemişin Faydaları Nelerdir?
Karayemişin faydaları saymakla bitmez ancak kanser ve diyabet hastaları üzerinde oldukça etkili olmaktadır. Diğer birçok hastalığa şifa olan karayemiş bitkisi Doğu Karadeniz Bölgesinde bolca yetişmektedir. Görünümü itibariyle kirazı andıran bu yemişin mayhoş bir tadı vardır. Reçel, marmelat ve turşusu yapılmakla birlikte çiğ olarak da tüketilebilmektedir. Ayrıca kaynamış suyun içine bir tutam karayemiş katıp çay olarak tüketebilirsiniz. Nemli ortamlarda yetişen karayemiş, sağlığına dikkat edenlerin ve yararlı gıda tüketmek isteyenlerin sofralarından eksik etmemesi gereken bir üründür.

Günümüzde modern tıp ile alternatif tıp birbirini desteklemektedir. İnsanlar tedavi olurken sadece ilaçlara değil, hiçbir yan etkisi olmayan bitkilere de başvurmaktadır. Ancak bu bitkileri kullanırken muhakkak doktorunuza danışmalı ve onay alarak kullanmalısınız.

 

Karayemiş Bitkisi Nelere İyi Gelir?
İçeriğindeki antioksidan sayesinde iç organları temizlediği gibi cilt güzelliğine de katkısı vardır. Özellikle kış mevsiminde reçel ve marmelat olarak tüketildiğinde C vitamini deposu olduğu için soğuk algınlığına karşı korumaktadır. İyi bir idrar söktürücü ve ödem atıcıdır ve bu sayede vücuttaki şişliklerin inmesini sağlamaktadır. Karayemişin faydaları sindirim sistemi üzerinde oldukça fazla olmakla beraber içeriğindeki vitamin ve mineraller ile sinir sistemini de rahatlatmaktadır. Bağırsak problemlerini düzenleyerek metabolizmanın hareketlenmesini ve kabızlık gibi belirtilerin ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Vücut direncini artırarak çabuk yorulmaların önüne geçmektedir.

 

Egzama gibi deri sorunlarını, kemik ve kas rahatsızlıklarını, mide bulantısı ve karın ağrılarını, solunum yolu hastalıklarını tedavi edici etkisi vardır. Özellikle kronik olan tip2 diyabet hastalarının, kan şekerlerini dengeleyip ilaçlara olan bağımlılığını azaltarak semptomların ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Karayemişin faydaları arasından en çok diyabet hastalarını iyileştirici etkisi araştırılmaktadır. Diyabeti tamamen tedavi eden bir yöntem olmadığı için, semptom şiddetini azaltacak her türlü yöntem incelenmektedir.

 

Karayemiş Bitkisinin İçeriği Nasıldır?
Bu bitkinin 100 gramında 75 kcal enerji bulunmaktadır. 1 kilosunda 2215 ml potasyum, 55 ml sodyum, 179 ml sodyum, 8.3 ml demir vardır. Sadece sayı olarak baktığınız bu değerler birçok gıdanın birleşerek veremeyeceği kadar faydalıdır. Tüm değerlerin ifade ettiği şey ise karayemişin hücre yenileyici bir bitki olduğudur. İnsan bedeninin yenilenmesi ve tazelenmesi hücrelerin kendini yenilemesiyle gerçekleşmektedir. Vücudun tüm sistemlerini tedavi etmesinin nedeni de bu özelliğidir. Karayemişin Faydaları aslında çok zengin bir içeriğe sahip olmasındandır. Bu etkisinden dolayı kanser hastalığını tedavide destekleyici olduğu düşünülse de henüz kanıtlanmış bir araştırma bulunmamaktadır.

Ordu, Trabzon gibi şehirlerde yetişen karayemişin ticareti yapılmamaktadır. Bu bitkinin yetiştirilmesi için ayrılan özel bahçeler yoktur. Bölgedeki fındık, çay bahçelerinde kendiliğinden büyümüşlerdir. Bu mucizevî bitkiye, o bölgenin yol kenarlarında ya da şehrinizdeki aktarlar aracılığıyla ulaşabilirsiniz. İçeriği böyle zengin olan bir bitkinin tarım ticaretinin yapılmaması ise ona ulaşmanızı biraz zorlaştırmaktadır.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *