25 Mayıs 2021, 21:23 tarihinde eklendi

Keçisedef otu nedir? Faydaları nelerdir?

Keçisedef otu nedir? Faydaları nelerdir?

Diğer İsimleri : Diyabet otu, Süt otu, Keçi yoncası, Keçisedefi, Galega officinalis, Goat’s rue, Galega

 

 

Botanik Bilgi : Baklagiller familyasından, çok yıllık bir bitkidir. 40-120cm boyunda, alt kısmı seyrek, üst kısmı oldukça sık çatallaşır. Yaprakları kanat şeklinde olup karşılıklı olarak dizilidir. Yaprakları oval veya eliptik, kenarları düz, kısa saplı ve koyu yeşil renklidir. Çiçekleri üstteki kanat yaprakların dibinden çıkan uzun bir sap üzerine salkım şeklinde dizilmiştir. Çiçekleri kelebek şeklinde, açık mor, eflatun veya beyaz renkte olabilir. Meyveleri küçük ve ince bir fasulye kapçığına benzer. Kökleri kazık şeklinde baş köklerden meydana gelir.

Bilinen Bileşimi : D-l peranin, hinezolon alkaloidleri, saponinler, tanenler, acı maddeler. Tohumlarda; galegin, luteolin, ve onon ihtiva eder.

Yetiştirildiği Yerler : Keçisedefi otunun vatanı Doğu Akdeniz ülkeleri olup zamanla Avrupa ve Asya?nın ılıman bölgelerine yayılmıştır. Türkiye'nin genellikle Marmara ve Karadeniz bölgesinde ırmak, dere ve göl kenarları ve de nemli çimenliklerde yabani olarak yetişir.

Toplanması - Saklanması : Haziran ve Temmuz aylarında yerden az (5-10cm) yukarıdan kesilerek demetleri yapılır ve güneşli, havalı bir ortamda kurutulduktan sonra özel kaplarda (porselen, cam veya plastik) muhafaza edilir.

Faydaları :

Emzikli annelerde süt gelişini artıran etkisi vardır.

Küçük dozlarda alınırsa kandaki şeker düzeyini düşürür. Bu nedenle şekerli diyabeti (diabetes mellitus) olanlara fayda sağlayacaktır.

İdrar söktürücüdür.

Kullanım Şekli : Kurutulmuş bitki karışımından (sap, yaprak ve çiçekleri) 1 tatlı kasığı alınıp 1 bardak kaynar suyun içine konur ve 10-15 dakika süreyle demlendirilerek elde edilen infüzyondan, günde iki kez birer bardak içilir.

UYARI : Yüksek dozda alınmamalıdır.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *