04 Mart 2022, 03:14 tarihinde eklendi

Kenevir üretmek serbest!

Kenevir üretmek serbest!

Kenevir denince akla hemen esrar gelir. Ama kenevir bir çok alanda ihtiyaç duyulan özel bitki türüdür. Ülkemizde ise 2016 yılı itibari ile kenevir üretimi izin verilen 19 ilde, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından yetiştirme izni alarak üretmek artık resmen serbest.

Resmi Gazete’de “Kenevir Yetiştiriciliği̇ ve Kontrolü Hakkında Yönetmeliği” ile yayımlanan karara göre Amasya, Antalya, Bartın, Burdur, Çorum,İzmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu,Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak illerinde yapılabilecek.Hatta bu illerin ilçelerinde de yapılabilecek.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kenevir üretimininde yasal takipçisi.Eğer üretim yetmiyorsa anında yeni iller ve yeni üretim yerlerine anında izin verebilecek.Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı vereceği üretim lisanları 3 sene ile sınırlı olduğunu açıkladı.İzin verilen yerler de ayda 1 kontrol edilecek.

Eğer üretim izni almak istiyorsanız, geçmişinizde esrar yada uyuşturucu ile ilgili sabıka bulunmamalı. 1 Ocak 2017 ile 1 Nisan 2017 tarihleri arasında ,üretim yapacak yerleri , bulundu vilayetin en büyük mülki idare amirliğine başvurmalı.

19 ilde artık resmen kenevir üretmek serbest! 
19 ilde artık resmen kenevir üretmek serbest!

Kenevir serbestse o zaman Esrar üretimi de serbest?
Kenevir üretimine izin verildi.Fakat bu bitkinin lif, tohum, sap gibi yerlerin ticari olması şart koşuldu.Oluşan yapraklar ise imha edilecek ve üretimi yapan bundan sorumlu.Eğer başka bir amaca uygun yani esrar için yetiştirilirse kenevir, o zaman adli merciler takibi olacak.

Esrar, ya da marijuana, kenevir bitkisinin çiçeklerinden ve tohum yataklarından yapılır. Özellikle dişi kenevirin yasaklanmasının sebebi goncalı üst kısmında çok fazla bulunan tetra-hidro-kanabinol (THC) maddesine esrar denilmektedir.

Kenevirin faydalarını biliyor musunuz? Çok şaşıracaksınız!
Keneviri yasaklamak aslında bir nevi delilik . Çünkü kenevir tam anlamıyla bir kurtarıcı. Keneviri tüm dünyada yasaklayan çıkar çevrelerinin başında petrol ve ilaç sanayisi gelmektedir.Sizlere kenevirin faydalarını yazdığımızda şaşıracaksınız.

Kenevirin sağlık açısından yararları
25 dönümlük orman kadar oksijen üretiyor
Bulunduğu yerde radyasyonu önlüyor.
Eski medeniyetlerden beri kullanılan kenevir ağrı kesici olarak kullanılıyor. AIDS ve kanser tedavisinde kemoterapi etkisini azaltıyor.
250’ye yakın hastalıkta ilaç tedavisinde içeriğinde var.(Glokom, artrit, romatizma, kalp, sara, astım, mide, uykusuzluk, omurga rahatsızlıkları )
Kenevirin ekonomiye yararları
Kağıt üretimi için acayip bi kaynak. 4 ayda büyüyor ve 4 dönümlük ağacın verdiği kağıdı 1 dönümle hallediyor.
Çok az suyla, dünyanın her yerinde kolaylıkla yetişir.Yetiştirilirken de ilaçlanma gibi lüksüde yoktur.
Otomotiv sektörü dahil, tekstil , aklınıza gelen Petrol ve petrokimyanın kullanıldığı her alanda kullanılabilir.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *