25 Mayıs 2021, 21:50 tarihinde eklendi

Latin Çiçeği nedir? Faydaları nelerdir?

Latin Çiçeği nedir? Faydaları nelerdir?

Diğer İsimleri : Frenkteresi, Tropaeloum, Nasturtium, Capucine

 

 

Botanik Bilgi : Latinçiçeğigiller familyasının örnek bitkisidir. Boyları 40 cm’den başlayıp kimi tırmanıcı türlerinde metrelerce uzayabilir. Türüne göre latinçiçekleri bir ya da çokyıllık otsu bitkidir. Gök yeşili yaprakları vardır. Hoş kokulu parlak çiçekleri, kızıl, turuncu, sarı, maun ve krem renginde renklerindedir. Bitkinin tohumları fasulye iriliğinde olup bitkitohumuyla çoğalır.

 

Yetiştirildiği Yerler : Anayurdu Latin Amerika’daki serin And Dağları bölgesidir. Gösterişli çiçekleri ve yaprakları nedeniyle dünyaya yayılan latinçiçeği, ülkemizde de bazı yerlerde süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir.

Bilinen Bileşimi : C vitamini, glükosilinat, hardal yağı ve ne olduğu bilinmeyen bakteri yok edici bileşikler bulunur. Bitkinin yaprak, çiçek ve yakıcı lezzeti olan çiçek tohumları salata olarak yenilir. Körpe çiçek tomurcukları ve yeşil durumdaki tohumları turşu yapılarak tüketilir.

Sirkesinin Yapılışı : 500 ml sirke yapımı için 25 tane çiçek kullanılır. Bunun için bir kavanoza beyaz üzüm sirkesini konulur, çiçekler atılır. Kavanozu sıkıca kapatılıp, ışık almayan bir ortamda 3  hafta bekletilir. Sonucunda harika tadı ve rengi olan doğal sirke elde edilir.

Faydaları :

İştah açar ve hazmı kolaylaştırır.

İskorbüt hastalığına  fayda sağlar.

Solunum yollarındaki rahatsızlık, bronşit, grip ve soğuk algınlığı gibi durumlarda etkilidir.

Saç dökülmeleri ve tırnak kırılmalarını önlediği bilinmektedir.

Kullanım Şekli : 1-2 tatlı kaşığı bitki (yaprak-çiçek) karışımı üzerine 1 bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika süreyle demlendirilerek hazırlanan çay, günde üç kez birer bardak içilir.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *