25 Mayıs 2021, 21:58 tarihinde eklendi

Melisa nedir? Faydaları nelerdir?

Melisa nedir? Faydaları nelerdir?

Diğer İsimleri : Oğulotu, Melissa officinalis, Melisa, Melisse

 

 

Botanik Bilgi : Ballıbabagiller familyasından, 1m’ye  kadar boylanabilen, dayanıklı çok yıllık otsu bitkidir. Gövdesi dört köşe kesitli, tüylü ve dallara ayrılan yapıdadır. Oval biçimli, kenarları dişli ve tüylü yapraklan limon kokulu olur. Yaz mevsiminden sonbahara kadar salkımlar oluşturarak açan, çok açık sarı ya da beyazımsı küçük çiçekleri iki dudaklı: koyu kahverengi, minik ve gözyaşı biçimli tohumlan parlaktır. Tohumu ile yetiştirilmesi çok ağır gerçekleştiğinden bitki ya bölünerek ya da gövde çelikleri alınarak çoğaltılır.

 

Yetiştirildiği Yerler : Akdeniz havzasının bitkisi olup Güney Avrupa’da yaygın biçimde tarımı yapılmaktadır. Ülkemizde de Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişir.

Bilinen Bileşimi : Sitral, stranellal, linalol ve pinemi içeren uçucu yağlar ile flavon ve reçine içerir.

Toplanması - Saklanması : Yapraklar bitki çiçek açmadan toplanır, Eylül ve Kasımda tekrar toplanılanların ise koku ve kaliteleri düşük olur Yapraklar ezilmeden toplanmalıdır. Ezilince sararan ve kararan yapraklar ayıklanmalıdır. Havadar gölge yerlerde ince bir şekilde serilerek çabukça kurutulmalıdırlar. Suni olarak 35′c de kurutulabilir. Kurumuş yapraklar ışıktan korunmalı ve 1 yıl dan fazla saklanılmamalıdır.

Kullanıldığı Yerler : Körpe yaprakları hoş limon kokusunu vermesi için salatalara, bazı yiyecek ve içeceklere katılır. Melisa çayı olarak demlenip sevilerek içilir.

Faydaları :

Sindirim sistemindeki tüm kramplara ve gaz şişkinliklerine iyi gelir.

Sakinleştirici etkisi olup korku ve depresyon sonucu olabilen sindirim problemlerine karşı basari ile kullanılır.

Kalbi ve kan dolaşımını güçlendirir. Yüzeysel kan damarlarını genişleterek yüksek kan basıncını düşürebilir.

Terletici özelliğinden dolayı grip gibi hastalıklarında ateş düşürmekte faydalı olur.

Hipertroidizm de rahatlama sağlar.

Merkezi sinir sistemini yatıştırıcı etkisi vardır.

Kullanım Şekli : 1 bardak kaynar su, 2-3 tatlı kaşığı kuru ya da 4-6 kaşık körpe yaprak üzerine dökülüp 10-15 dakika süreyle demlendirilirken, içilene kadar üzeri sıkıca kapalı tutulur. Böylece hazırlanan çay sabah ve akşamları birer kez ya da gerektikçe bir bardak olarak içilir.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *